kysuce_pocasie

Počasie na Južnej pologuli, Antarktída -56 st., Argentína +35 st.

Na južnej pologuli už nastáva jeseň, pomaly ale isto. Tak sa poďme pozrieť do jednotlivých častí Južnej pologule. Na Novom Zéladne a Austrálii sa pomaly začína jeseň. V meste Queenstown na juhu Nového Zélandu, ešte pár dní bude prevládať krásne letné počasie s teplotami od 18 do 22 st. Avšak potom by tam mal padnúť chladný a vlhký oceánsky vzduch a počasie sa výrazne zhorší! Dokonca 27 až 28.3.2011 očakávajú v tomto meste maximum len do +8 st. pri celodennom daždi. Ranné minimá budú klesať k 0 až +2 st. Priemerná teplota sa na konci Marca pohybuje zhruba okolo +12 st.
V Austrálskom meste Sydney sa prejavuje úplne typické počasie na túto ročnú dobu. teploty sa ráno aj večer pohybujú v rozpätí 20 st. až 22 st. a neustále tam prší alebo sú prehánky, no po celý čas je tam zamračené. Meteorológovia odhadujú takýto priebeh počasia len do zajtra. Potom sa má vyjasniť a podľa niektorých informácii sa má otepliť až na +27 st. No to by vraj nemalo potrvať dlho a sychravé počasie sa tam ma znovu vrátiť. Naopak na Západe Austrálie si užívajú teplé slnečné lúče a teploty ráno od +19 a poobede do +32 st. Podľa meteorológov si takéto počasie budú užívať do konca marca, pretože sa im od apríla črtá ochladenie, minimá od +14 a maximá len do +24 st. Táto zmena je v meste Perth úplne bežná, pretože sa pomaly celá Južná polovica prenáša do chladného zimného polroku.
Presunieme sa teraz do Afriky do Kapského mesta , kde sa obyvatelia postupne lúčia s letom avšak teploty sú tam naďalej príjemné až do +29. V Tanzánii v hlavnom meste Dar es-Salaam (ekvatoriálne pásmo) nieje zaujímavá ani tak teplota, ktorá je tam po celý rok okolo teploty +28 st. ale to, že sa tam blíži obdobie výdatnejších dažďov, ako v predchádzajúcich mesiacoch, najmä Apríl je východnom pobreží Afriky v oblasti rovníka veľmi výdatný na zrážky.
V Južnej Amerike, v Argentínskom meste Buenos Aires končí pomaly 4 najteplejší mesiac Marec a nastupuje 6 najteplejší mesiac Apríl s priemernou teplotou okolo +17,9 st. V najbližších dňoch zažijú zrejme posledné tohtoročné 30 st. teploty, i keď sa tam môžu vyskytnúť aj v priebehu Apríla. Najteplejšie by malo byť v utorok 22.marca, kedy by teplota mala dosiahnuť +33 stupňové maximum. Po zbytok mesiaca a začiatok apríla by malo v tomto meste počasie kolísať s minimami od 13 st. až po maximá +27 st.
V meste La Paz v Bolívii, ktoré je výrazne ovplyvňované Peruánskym studeným prúdom sa teplota pohybuje len do +11 st.  a minimá len do +5 st. avšak sa aj tam ma začať otepľovať, keďže sa mesto La Paz nachádza v horách a už začiatkom apríla sa podľa tamojších meteorológov otepliť až na +21 st.!
A nakoniec svoju "cestu" po Južnej pologuli ukončíme kde inde ako v Antarktíde. A teploty pôjdu ihneď pod -50 st. a to presne na južnom póle. Avšak nie nadlho podľa predpovedí sa tam má ešte otepliť ako posledný závan leta až na -37 st. a potom sa očakáva klesanie teplôt opäť pod -53 st.  Na stanici Grytviken sa pomaly začína ochladzovať, práve v týchto dňoch tam leto vrcholí a teploty sa šplhajú k +5 st. No postupne sa aj tam už začne ochladzovať a teploty už pôjdu pod 0 st.

pripravil: O. Blažek
zdroje: meteoprog.sk, yr.no a predpovedné moduly...


Komentáře k článkuVložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Poslední články

Náhodné fotografie

Náhodná fotografieNáhodná fotografieNáhodná fotografie

O mně

e-mail: ondrejblazek@centrum.sk

Ankety

BlueBoard.cz
BlueBoard.cz

Predpoveď

In-počasie

Počítadlo návštev

Počasie pre ČR

BlueBoard.cz

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí